Kendelse af 25-04-2025 - indlagt i TaxCons database den 24-05-2025

Journalnr. 22-0100881

Toldstyrelsen har efteropkrævet selskabet med 12.857,80 kr. i tarifmæssig told og 3.214,50 kr. i moms som følge af en efterkontrol af selskabets import af et vareparti fra Kina, der bl.a. omfattede varen [vare1], som blev anvendt som belysningsartikel. Toldstyrelsen har ændret tariferingen af varen, idet det er styrelsens opfattelse, at den skal tariferes under position 7013 99 00 90 i den Kombinerede Nomenklatur som en dekorationsgenstand af glas. Det er selskabets opfattelse, at varen skal tariferes under position 9405 50 00 90 som en ikke-elektrisk belysningsartikel.

Landsskatteretten stadfæster Toldstyrelsens afgørelse.

Faktiske oplysninger

Toldstyrelsen foretog i august 2022 en dokumentkontrol af selskabets vareparti fra Kina, som var angivet med referencenummer [...77]. Toldstyrelsen kontrollerede varepost 1 og 3, hvor kun varepost 3 er omfattet af nærværende sag. Varen under varepost 3 var angivet som [vare1] og var tariferet i varekode 9405 50 00 90 med en toldsats på 2,7 %. Toldstyrelsen havde imidlertid den opfattelse, at der var tale om en vase af glas, som skulle tariferes under varekode 7013 99 00 90 med en toldsats på 11 %.

Selskabet benævner varen [vare2] og har beskrevet denne som en vare i glas, der består af 2 dele, henholdsvis en underskål og en overdel med et ventilationshul foroven. Underskålen er beregnet til at indeholde en lyskilde, som sættes i underskålen ved at løfte overdelen. Herefter sættes overdelen ned over underskålen. Der er et hul foroven i overdelen, som gør det muligt for et stearinlys at brænde. Varen beskrives af selskabet som værende designet til at kunne fungere udendørs, og overdelen beskytter lyskilden i underskålen mod vind og vejr.

Toldstyrelsen foreslog at ændre toldangivelsen i overensstemmelse med de ændrede tariferinger og sendte den 12. august 2022 et enighedsbrev til selskabet. Selskabet bekræftede, at de var enige i Toldstyrelsens ændringer, herefter blev varepartiet frigivet, og Toldstyrelsen afsluttede sagen.

Toldstyrelsens afgørelse

Toldstyrelsen ændrede selskabets tarifering af en vare af glas fra varekode 9405 50 00 90 med en toldsats på 2,7 % til varekode 7013 99 00 90 med en toldsats på 11 %.

Toldstyrelsen har som begrundelse bl.a. anført:

"...

Afgørelse

Toldstyrelsen har truffet afgørelse i forbindelse med vores kontrol af jeres vareparti, som I har angivet til fortoldning med referencenummer [...77]. Vi kontrollerede varepostnummer 1 & 3.

Den 12. august 2022 sendte vi et brev til jer og spurgte, om I er fuldt ud enige i, at vi afslutter sagen med denne afgørelse, som har samme indhold som vores brev. Det har I bekræftet.

Varepartiet er blevet frigivet.

I skal betale mere i told og moms
Vores kontrol viser, at I skal betale 12.857,80 kr. mere i told, end det, der fulgte af jeres oprindelige angivelse. Det er jer, som debitor for toldskylden, der skal betale beløbet.

Ændringen i toldangivelsen betyder også, at I skal betale 3.214,50 kr. mere i moms.

Kontrollen har omfattet
Kontrollen er gennemført som dokumentkontrol.

Vi har konstateret, at toldværdien er korrekt, men at varekoden ikke er korrekt.

Her ser I vores ændringer
Vi har ændret varekoden for varepostnummer 1
I har angivet varen som [vare3] I andre tilfælde med varekoden 7013 99 00 90 med en toldsats på 11,0 procent.

På baggrund af vores kontrol har vi konstateret, at der er tale om Sæbedispenser af glas, og varekoden skal derfor være 8479 89 97 90. Denne varekode anvendes til ATOMREAKTORER; KEDLER; MASKINER OG APPARATER SAMT MEKANISKE REDSKABER; DELE DERTIL; Maskiner, apparater og mekaniske redskaber med selvstændig funktion, ikke andetsteds tariferet i dette kapitel; Andre maskiner, apparater og mekaniske redskaber; I andre tilfælde; Andre varer; Andre varer.
Toldsatsen er på 1,7 procent.

Vi har ændret varekoden for varepostnummer 3
I har angivet varen som [vare1] I andre tilfælde med varekoden 9405 50 00 90 med en toldsats på 2,7 procent.

På baggrund af vores kontrol har vi konstateret, at der er tale om Vase af glas, og varekoden skal derfor være 7013 99 00 90. Denne varekode anvendes til GLAS OG GLASVARER; Bordservice, køkken-, toilet- og kontorartikler, dekorationsgenstande til indendørs brug og lignende varer, af glas, undtagen varer henhørende under pos. 7010 eller 7018; Andre varer; I andre tilfælde; I andre tilfælde. Toldsatsen er på 11,0 procent.

Samlet opgørelse

Fortoldningsangivelsen

Varepost

Varekode

Toldværdi

Toldsats

Told

1

7013990090

36.516

11,0

4.016,8

2

7013990010

22.292

11,0

2.452,1

3

9405500090

195.829

2,7

5.287,4

I alt

254.637

11.756,3

Toldstyrelsens opgørelse

Varepost

Varekode

Toldværdi

Toldsats

Told

1

8479899790

36.516

1,7

620,8

2

7013990010

22.292

11,0

2.452,1

3

7013990090

195.829

11,0

21.541,2

I alt

254.637

24.614,1

Difference i told 12.857,8

Difference i moms 3.214,5

..."

Udtalelse fra Toldstyrelsen

I forbindelse med Skatteankestyrelsens klagesagsbehandling har Toldstyrelsen den 5. december 2022 udtalt følgende:

" Ved kontrollen af produkterne blev der konstateret fejl i varekoden på henholdsvis sæbedispensere (Varepostnummer 1) og vaser af glas (varepostnummer 3).

...

Vaser af glas blev tariferet under varekoden 7013 99 00 90 efter at have gennemgået Forklarende Bemærkninger til 9405 50, hvor det blev vurderet at varerne ikke opfyldte kriterierne for definitionen på en lanterne eller lysestage. Varerne har hverken fastgørelsesanordning til et levende lys eller nogen form for beskyttelse af lyset i forbindelse med udendørsbrug. Derfor blev det vurderet, at disse skulle tariferes efter deres beskaffenhed i kapitel 70.

For at sikre vurderingens korrekthed, blev informationer og billeder af varerne sendt til Toldstyrelsens Tariferingscenter. Drøftelser omkring varekoden mundede ud i, at varerne ikke opfyldte kriterierne for, at der er tale om en lanterne, da stearinlyset ikke er tilstrækkeligt beskyttet mod vind og vejr med åbningen i toppen. Ydermere kan varerne ikke anses som værende anden form for ikke-elektrisk belysningsartikel, da varerne ikke har nogen fastgørelsesanordning til hverken kronelys, fyrfadslys eller bloklys. Derfor kan varekoden 9405 50 00 90 ikke benyttes og tarifering skal ske andetsteds.

Konklusionen efter drøftelsen med Tariferingscentret blev, at varerne derfor skulle tariferes efter materialet, og kapitel 70 for varer af glas blev derfor benyttet.

Da vaserne ikke er sikret mod vind og vejr, blev det vurderet, at der er tale om varer med dekorativt formål til indendørsbrug af glas under varekoden 7013 99 00 90, efter behørig hensyntagen til ATB 1 & 6 med tarifering i kapitel og positionsteksterne."

Klagerens opfattelse

Selskabet s repræsentant har fremsat påstand om at den importerede vare af glas, der af selskabet benævnes [vare2], skal tariferes under varekode 9405 50 00 90.

Til støtte for påstanden er bl.a. anført:

"...

KLAGE OVER TOLDSTYRELSENS AFGØRELSE AF DEN 24. AUGUST 2022 - [virksomhed1] APS - CVR. NR.: [...1].

På vegne af [virksomhed1] ApS (herefter Klager) skal vi hermed klage over Toldstyrelsens afgørelse af den 24. august 2022. Fuldmagt er vedhæftet som bilag 1.

1. PÅSTAND
I forbindelse med nærværende klageskrivelse nedlægges der påstand om at Klagers produkt:

[vare2] skal fortoldes under varekoden 9405500090.

2. SAGSFREMSTILLING
Klager har sendt et vareparti til fortoldning med referencenummer [...77].
Toldstyrelsen har i forbindelse hermed kontrolleret varepostnummer 3 (herefter "[vare2]").

Klager har angivet [vare2] som "Glass candle holder i andre tilfælde" med varekoden 9405500090 med en toldsats på 2,7 procent.

Toldstyrelsen har på baggrund af deres kontrol konstateret, at der er tale om "dekorationsgenstande af glas", og det er dermed deres opfattelse, at varekoden skal være 701399090 med en toldsats på 11,0 procent.

Beskrivelse af [vare2]
[vare2] er en lanterne lavet i glas, og består af 2 dele - en øvre del og nedre del. Der kan indsættes et lys i den nedre del ved at løfte den øvre del. Der er et lille hul foroven i den øvre del, som gør det muligt for et lys at brænde.

[vare2] er designet i en todelt løsning bestående af en underdel (skål) og en overdel med et ventilationshul foroven. Man sætter lyset i skålen og derefter sætter man overdelen over skålen for at beskytte lyset. Det er ikke meningen, at lyset skal indsættes via ventilationshullet foroven.
Overdelen er designet til at beskytte lyset mod vind og vejr. Det ikke ville være muligt for et levende lys at brænde, hvis ventilationshullet ikke fandtes i overdelen på [vare2]. Ventilationshullet i overdelen har ingen anden funktion end at tilføre ventilation.

Billeder af [vare2] er vedlagt som bilag 2.

3. ANBRINGENDER
Det gøres gældende, at Klagers produkt: [vare2], tilhører varegruppen "9405 50 00 Ikke-elektriske belysningsartikler".

3.1 Særligt vedrørende varekode "9405 50 00 Ikke-elektriske belysningsartikler"
Det fremgår af "Forklarende bemærkninger til Den Europæiske Unions kombinerede nomenklatur", herunder bemærkninger til varekode "9405 50 00 Ikke-elektriske belysningsartikler" at:

"Denne underposition omfatter lanterner af ethvert materiale (med undtagelse af materialer, som er nævnt i bestemmelse 1 til kapitel 71) med eller uden en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at holde et stearinlys eller et

fyrfadslys. De har normalt ventilationshuller foroven samt en "åbning", hvorigennem der kan indsættes et stearinlys "

(Vores understregning).

Det fremgår endvidere af bemærkningerne at:

"Såkaldte "fyrfadsholdere" fremstillet af forskellige materialer (glas, keramik, træ, plast osv.), i form af holdere i diverse former og uden en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at fastholde et stearinlys eller et fyrfadslys i en bestemt position, er dog ikke omfattet af denne underposition og skal tariferes efter beskaffenheden (se figur 6-12).
Med henblik på tarifering i denne underposition er det ikke tilstrækkeligt, at der i fordybningen i holderen kan sættes et stearinlys eller et fyrfadslys fast (se også Kommissionens forordning (EF) nr. 141/2002 (*) og Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 774/2011 (**))".

Der skal altså først og fremmest foretages en konkret vurdering af, hvorvidt [vare2] besidder de kvaliteter, som gør sig gældende for de varer, der hører under varegruppen med varekode 9405 50 00.

Dernæst bør det vurderes hvorvidt [vare2] er sammenlignelig med såkaldte "fyrfadsholdere", som ikke er omfattet af varegruppen

3.1.1 Vurdering og konklusion
[vare2] er udviklet som lanterne, og har de facto de samme egenskaber som en traditionel lanterne. Der er således et ventilationshul foroven samt en "åbning", hvorved man kan indsætte et lys. [vare2]s design adskiller sig givetvis fra traditionelle lanterner, idet alle komponenter er lavet af glas, men funktionen og den grundlæggende opbygning er den samme.
Det fremgår desuden af bemærkningerne, at underpositionen omfatter lanterner af ethvert materiale. Det er således vores opfattelse, at [vare2] hører under varegruppen med varekode 9405 50 00.

Det er vores opfattelse at [vare2] ikke kan sammenlignes med såkaldte "fyrfadsholdere".
Der skal i den forbindelse henses til, at [vare2] består af flere dele, hvoraf den øverste del har en så snæver åbning, at det er nødvendigt at løfte delen, før det er muligt at indsætte et lys.
Ingen af de viste eksempler (figur 6-12) har lignende egenskaber.

3.4 Særligt vedrørende varekode 7013990090
Det er Toldstyrelsens opfattelse at [vare2] kan beskrives som "dekorationsgenstande af glas", og at produktet skal dermed hører under varekoden 7013990090.

Ved opslag i eVITA ses det, at varekode 7013100000 består af bordservice, køkken-, toilet- og kontorartikler, dekorationsgenstande til indendørs brug og lignende varer, af glas.

[vare2] har, præcis som andre lanterner, den egenskab, at den med sin snævre ventilationsåbning, beskytter en levende flamme fra vind og vejr, således at den ikke går ud, hvis den udsættes for blæst eller regn. [vare2] er altså designet til at kunne fungere udendørs.

Hertil skal vi desuden bemærke, at slutkunden typisk køber og anvender [vare2] til at skabe en hyggelig stemning, når vedkommende opholder sig udendørs i eksempelvis sin have.
Her ville eksempelvis en fyrfadsholder ikke kunne holde liv i en flamme, hvis det blæser bare en lille smule.

Det må antages, at lanternens evne til at fungere udendørs, er årsagen til, at den indgår i en anden varekode (9405500090). Det er således vores opfattelse, at [vare2] under alle omstændigheder ikke kan fortoldes under varekode 7013100000, da dens funktion som lanterne først og fremmest giver anledning til udendørs brug.

4. ØVRIGE BEMÆRKNINGER
Klager har på nuværende tidspunkt en tilsvarende klagesag med et lignende produkt. Sagen har hos Skatteankestyrelsen fået sagsnummeret 22-0050215. På grund af samhørigheden mellem sagerne og med ønsket om hurtigst mulig sagsbehandling, skal vi venligst anmode Skatteankestyrelsen om at behandle sagerne sammen.

****

Hvis Skatteankestyrelsen har nogen spørgsmål til nærværende skrivelse, så er I naturligvis meget velkomne til at kontakte undertegnede.

..."

Landsskatterettens afgørelse

Landsskatteretten skal tage stilling til, hvorvidt varen, [vare2], opfyldte betingelserne for at kunne tariferes i varekode 9405 50 00 90 i den Kombinerede Nomenklatur.

Retsgrundlaget

Tarifering

Reglerne om tarifering af varer fremgår af Rådets forordning (EØF) nr. 2658/87 om told- og statistiknomenklaturen og Den Fælles Toldtarif med senere ændringer.

Ved tarifering tjener overskrifter til afsnit, kapitler og underkapitler i den kombinerede nomenklatur (KN) alene til orientering. Tariferingen skal ske med hjemmel i positionsteksterne og de til afsnit og kapitler knyttede bestemmelser.

Tariferingen af varer i underpositionerne inden for en position skal ske med hjemmel i underpositionsteksterne og de dertil hørende bestemmelser. Kun underpositioner på samme niveau er sammenlignelige. Relevante afsnits- og kapitelbestemmelser finder anvendelse, medmindre andet følger af sammenhængen. Dette fremgår af almindelig tariferingsbestemmelse (ATB) 1 og 6 i den kombinerede nomenklatur.

Af EU-Domstolens faste praksis fremgår, at hensynet til retssikkerheden og myndighedernes kontrolmuligheder kræver, at det afgørende kriterium for varers tarifering i almindelighed skal søges i deres objektive karakteristika og egenskaber, således som disse fremgår af ordlyden af positionen i den kombinerede nomenklatur og de til afsnit og kapitler knyttede bestemmelser, og at disse objektive karakteristika og egenskaber ved varerne skal kunne kontrolleres på tidspunktet for fortoldningen, jf. bl.a. Domstolens afgørelse i C-192/19 (Rensen Shipbuilding), præmis 21-23.

Af kapitel 70 i den Kombinerede Nomenklatur fremgår, at glas og glasvarer tariferes hér, og dekorationsgenstande til indendørs brug og lignende varer af glas tariferes under position 7013.

Det følger af EU-Domstolens praksis, at selvom de forklarende bemærkninger til den fælles toldtarif ikke er bindende, indeholder disse vigtige bidrag til den ensartede fortolkning i EU af de forskellige toldpositioner.

Af de forklarende bemærkninger til KN-kapitel 70 fremgår:

"Dette kapitel omfatter glas og glasvarer af enhver art, undtagen de varer, der er nævnt i bestemmelse 1 til kapitlet eller er omfattet af en mere specificeret varebeskrivelse i andre positioner i nomenklaturen."

Af de forklarende bemærkninger til KN-position 7013 fremgår:

"Denne position omfatter artikler, hvoraf de fleste fremstilles ved presning eller blæsning i forme:

...

4. Dekorationsgenstande til boliger (herunder kirker m.v.), f.eks. vaser, skåle, statuetter, figurer og lign. (dyr, blomster, bladornamenter, frugter etc.), midterstykker til borde (undtagen varer henhørende under pos. 7009), akvarier, røgelsesskåle og souvenirartikler."

Af kapitel 94 i den Kombinerede Nomenklatur fremgår, at lamper og belysningsartikler, ikke andetsteds tariferet, tariferes hér, og lamper og belysningsartikler og dele dertil, ikke andetsteds tariferet, tariferes under position 9405.

Af de forklarende bemærkninger til KN-position 9405 fremgår:

"I. Lamper og belysningsartikler, ikke andetsteds tariferet

Lamper og belysningsartikler i denne position kan være fremstillet af ethvert materiale (undtagen de materialer,

som er nævnt i bestemmelse I til kapitel 71), og de kan anvende enhver lyskilde (stearinlys, olie, benzin, petroleum, gas, acetylen, elektricitet etc.). Elektriske lamper og belysningsartikler i denne position kan være udstyret med fatninger, afbrydere, ledninger og stik, transformatorer etc., eller, som ved armaturer til lysstofrør, med starteranordning og belastningsspole.

Positionen omfatter især:

...

6. Kandelabre, lysestager og lign., f.eks. til pianoer.

...

Denne underposition omfatter desuden kandelabre (se figur 1 og 2), lysestager (se figur 3 og 4) og vægstager

(se figur 5), herunder kandelabre, lysestager og vægstager til fyrfadslys. Såkaldte "fyrfadsholdere" fremstillet af forskellige materialer (glas, keramik, træ, plast osv.), i form af holdere i diverse former og uden en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at fastholde et stearinlys eller et fyrfadslys i en bestemt position, er dog ikke omfattet af denne underposition og skal tariferes efter beskaffenheden."

Af de forklarende bemærkninger til KN-position 9405 50 00 fremgår:

"Denne underposition omfatter lanterner af ethvert materiale (med undtagelse af materialer, som er nævnt i bestemmelse 1 til kapitel 71) med eller uden en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at holde et stearinlys eller et fyrfadslys. De har normalt ventilationshuller foroven samt en "åbning", hvorigennem der kan indsættes et stearinlys.

Denne underposition omfatter desuden kandelabre, lysestager og vægstager, herunder kandelabre, lysestager og vægstager til fyrfadslys. Såkaldte "fyrfadsholdere" fremstillet af forskellige materialer (glas, keramik, træ, plast osv.), i form af holdere i diverse former og uden en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at fastholde et stearinlys eller et fyrfadslys i en bestemt position, er dog ikke omfattet af denne underposition og skal tariferes efter beskaffenheden. Med henblik på tarifering i denne underposition er det ikke tilstrækkeligt, at der i fordybningen i holderen kan sættes et stearinlys eller et fyrfadslys fast (se også Kommissionens forordning (EF) nr. 141/2OO2 og Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 774/2011."

Landsskatterettens begrundelse og resultat

Varen forelå på fortoldningstidspunktet som en todelt vare af glas, der bestod af en underskål, hvori der kunne sættes en lyskilde, og en overdel med hul foroven, som kunne sættes ned over underskålen. Landsskatteretten finder, at varen forelå på fortoldningstidspunktet med de objektive kendetegn og egenskaber af en fyrfadsholder med tilhørende overdel, der fungerede som beskyttelse og ventilation af det isatte lys. Da underskålen ikke havde en fastgørelsesanordning eller en særlig anordning til at fastholde et stearinlys eller et fyrfadslys i en bestemt position, kunne varen ikke tariferes under KN-position 9405 50 00.

Herefter skal varen tariferes efter sin beskaffenhed, og retten finder, at det var med rette, at Toldstyrelsen tariferede varen i KN-position 7013 99 00 90 som en dekorationsgenstand af glas. Det af selskabet anførte, at varen er designet til at kunne fungere udendørs og således ikke er omfattet af KN-position 7013, kan ikke føre til andet resultat, idet KN-kapitel 70 omfatter glas og glasvarer af enhver art, jf. de forklarende bemærkninger til KN-kapitel 70.

Med disse begrundelser stadfæster Landsskatteretten Toldstyrelsens afgørelse.